روز جهانی معلولان

             امروز  3دسامبر روز جهانی معلولان است . به بهانه ی این روز این متن جالب را می خوانیم  41.gif 

دختری که هر سال  آذر ماه مصاحبه می کند.

صُب زنگ زده بود. نبودم. ظهر زنگ زد که: « آرزو قنبری؟» گفتم «بفرمایید، خودم هستم.»

-          ما تریفِ شما رو ...

-          خواهش می کنم .... بله ، ساعت 6، پلاک 178.

گوشی رو گذاشتم و باز از خودم بدم اومد. برای چندمین باره که نزدیک 12 آذر دارم مصاحبه می کنم. دوباره نزدیک همایشا شده ، نزدیک جهانی بودنه یه روزه ی معلولین ، نزدیکه داد و فریادای : «حق ما رو بدید»... «حق اینا رو چرا نمی دین» ... «بالاخره چی بگیم؟ توان جو یا یاب یا خواه ، مددجو یا خواه یا...»

تا غروب همین جور با خودم کلنجار می رم « دست بردار، بچسب به زندگیت. انگار نه انگار که پله ای هست ، برو . برگرد به سال های قبل که دوست داشتی فقط داستان بنویسی و بتونی بخونی برای... برای اونایی که دوسشون داشتی و برات مهم نبود که اگر برق بره آسانسور مجله شون خراب می شه و تو اون بالا ، بالای چهار طبقه می مونی ، وبال گردن شون، تا اونا که مهمون شون بودی بیان سر چرختو بگیرن و ببرنت پایین. برگرد به همون وقت که تو ، اون وقت ، فقط اون روز خجالت کشیدی که چرا اینقدر دردسر داری؟!! دست بردار به این چیزها فکر نکن. مثل اون روزا باش مگه فراموش نمی کردی خجالتتو ؟... اما نه به خدا همیشه یادم بود ،خجالت کشیدم از اون روز، اون میزبان، از همه ی آدمایی که منو و چرخمو  از پله ها می کشن و با خودشون به جایی می برن که من خواستم...اما از خودمم خجالت می کشم .  آدم بزرگایی که مهمون شون بودم کلی بزرگ بودن و با مصاحبه غریبه... و حالا من که این قد کوچیکم هی حرف می زنم، هی مصاحبه و هی تکرار مکررات که این پله ها کج ان و راستن و... .»

  زنگ می زنند...

- یه  معرفی کامل از خودت!

- ...هستم. ... سالمه...خوندم...مدرکم...معلولیتم...

- چی شد که به رئیس جمهور نامه نوشتی؟!

    این سومین سال و شاید دهمین باره که یک خبرنگار اینو می پرسه . و هر بار مثل همیشه می گم : من خطاب به همه ی کاندیداها این نامه رو نوشتم. چون قانون جامع حمایت از حقوق معلولان اجرا نمی شه، چون مترو غیر قابل استفاده اس برای معلولا، چون اتوبوسا هم، پله دارن،چون ما نه می تونیم تو این پیاده روهای نامناسب سازی شده راه بریم و نه تو خیابونا... چون مامانم سه سال دبیرستان ، منو از روی صندلی چرخ دار بلند می کرد و پله پله ، پا به پای من، دو طبقه میومد بالا تا من تو مدرسه ی عادی درس بخونم ، چون تو بضی خونه ها چن تا فرد معلول وجود داره . چون بضی دوستام اصن قدرت تکلم ندارن که بخوان حرفی بزنن، بضی دوستام دست ندارن که بنویسن . چون شاید توی همین لحظه یه نفر تصادف کرد و ضایعه نخاعی شد و شاید یکی فردا صب بیدار شد و فهمید ام اس گرفته. چون این جمعیت جوون ایران چند سال دیگه کهنسال می شه. چون خانومه بارداره و همه جای این شهر پر از پله، پر از پستی، پر از بلندی و به قول نجف زاده پر از چاه چوله اس... .

-          وقتی نجف زاده – تو برنامه ی بیستو سی- پاسخ رئیس جمهورو به نامه ات خوند، چه حسی داشتی؟

 

-          نمی دونم. از بهزیستی زنگ زدن، بد از کلی تلاش پیدام کردن که اونا ،منو به عنوان مددجوشون؟!!!  به رادیو معرفی کنن.خیلیا زنگ زدن. بدش گفتن بیا کنفرانس خبری بذاریم، بیا شورای پیگیری بسازیم، بیا... اما من یه جوری بودم، می خواستم همه چیزو انکار کنم و نمی خواستم خیلی چیزا رو باور. آخه هر کار باید می کردم انگار انجام شده بود. می خواستم داد بزنم که زده بودم، می خواستم داد نزنم که نزده بودم ، می خواستم (اینو تا حالا نگفتم) برای خودم و مامانم و بابام که در انتظار اولین فرزندشون، فهمیدن، نوزادشون معلوله ، برای علی که یه روز صب ام اس گرفت و برای رسا که مهندس بود و حالا انگار هیچ وقت نبوده (چون ضربه ی مغزی شده) گریه کنم که نکردم ولی برای همه اونایی که منصبی رو غصب کردن و کاری نمی کنن گریه کردم.  گاهی فک می کردم خوشحالم و گاهی فک می کردم نه، فقط حس انتظار داشتم. می خواستم ببینم بعدش چی می شه؟

 

-          خب بدش چی شد؟

 

-          این سومین آذره که این سؤالو میپرسن ازم. هنوز هیچی. اتفاق مشهودی نیفتاده. اون پارگراف پر از «چونِ» بالا رو هنوز می شه کامل کپیش کنن و هر جا که لازم بود همایشی برگزار کنن، پیستش کنن، به شرط این که کسی نخواد شر بخونه یا دکلمه یا سرود یا کسی نخواد سخنرانی کنه... .

البته من هر وقت این جوابو دادم یه سری آدمای دیگه که مصاحبه می کنن ، گفته ان : «این دختره احساساتیه.»

حالا شما بنوسین هنور یک دوازده آذر از قول چهار ساله آقای رئیس جمهور مونده. بله از انصاف که نگذریم هنوز یک دوازده آذر باقی ست. واین سطرها رو یقینن دختری احساساتی نوشته که نباید زیاد بهش توجه کرد، دختری که هر سال  آذر ماه مصاحبه می کنه.

 

آرزو

آذر 1386

Ghanbari.82@gmail.com

/ 1 نظر / 3 بازدید
عاشق کوهستان

سلام دوست عزیز[گل] آفرین از اینکه از این عزیزان یادی کردید[قلب] ممنون